تبلیغات
محبان شهدا(هیئت متوسلین به قمربنی هاشم فردو) - شهید حسین بخشی
محبان شهدا(هیئت متوسلین به قمربنی هاشم فردو)
ما ذالفقار حیدریم فداییان رهبریم
چهارشنبه 16 اسفند 1391 :: نویسنده : غلامرضا شب خیز

ادامه مطلب ادامه مطالب است جانم


 

(16)

شهید حسین بخشی

در سال 1340 در منزل حاج رضا بخشی پسری متولد شد كه مادر به خاطر محبت سرور و سالار شهیدان او را حسین نامید و كامش را با تربت كربلا تبرك نمود و در دامان پرمهرش پرورش داد. او دوران كودكی و ابتدایی را در فردو و راهنمایی را در شهر قم پشت سر گذاشت و به نجاری مشغول شد. با دوران خفقان ستم شاهی آشنایی داشت و از تبعید زعیم عالی قدر تشیع خبر داشت. با شروع انقلاب اسلامی در شهر قم، از همان روزهای آغازین یعنی نوزدهم دی ماه سال 57، با شركت در تظاهرات و راهپیمایی ها ثابت كرد كه امامش به مأمورین شاه خائن درست فرموده بود كه سربازان من در گاهواره ها هستند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، لباس مقدس سربازی به تن كرد و همراه با شهید اصغر محمدی، دوران خدمت را پشت سر گذاشت و با هجوم ارتش بعث، لباس مقدس بسیجی بر تن نمود و به كردستان اعزام شد و در عملیات بدر در حالی كه از نیروهای خط شكن بود، درگیری تن به تن با یكی از بعثیون عراقی پیدا كرد و در تاریخ 21/12/63، همراه با شش نفر از دیگر دوستانش در روستای فردو كه با یكدیگر عكس یادگاری تاریخی گرفته بودند به شهادت رسید.

او در وصیت نامه اش چنین می نویسد:

وصیت‌نامه شهید حسین بخشی

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام الله پاسدار حرمت خون شهیدان و هستی‌بخش جهان هستی و با درود بر پیامبران خدا و ائمه اطهار بخصوص حضرت مهدی ارواح العالمین له الفداه و نائب برحقش امام خمینی كبیر، درهم كوبنده جاهلیت قرن بیستم، قرن جاهلیت انسان در عرصه متلاطم ظلم و فساد، تباهی و ظلمت، قرنی كه بالاخره پس از گذشت 1400 سال ظلمت ناگهان طوری از ورای خفتگان پرتو افشانی نمود و با پرتوش انسانهای خفته را بیدار ساخت و به آنان روحی از ارواح قدسیان دمید و آنانرا مهیای نبردی طولانی نمود كه این نبرد همانا به نبرد حضرت صاحب الامر، متصل و پیوسته خواهد شد. انشاء الله اینك پس از مقدمه وصیت خویش (حسین بخشی) را آغاز می‌كنم:

«ولا تقولو لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء ولكن لا تشعرون»

«كسی را كه در راه خدا كشته شد مرده نپندارید بلكه او زنده است، زنده جاوید ولیكن این حقیقت را در نخواهید یافت»

آری برادرم شهادت مرگ نیست، اصالت است، رفتن نیست، جاودانه ماندن است، جان دادن نیست بلكه جان یافتن است، مردن نیست، تولد است، سكوت نیست، فریاد است، تنفر نیست، عشق است، آری عشق.  با بصیرت بنگرید كه روح شهیدان ناظر بر اعمال ماست و آنان هم منتظر پیروزی ما هستند،  اسلحه بر زمین افتاده در دست كدام یك از سربازان واقعی امام زمان‌»عج« قرار گرفته، و سربهای آتشین آن را بر سینه دشمنان فرود می‌آورد. آری برادر،‌ برخیز به ندای رهبرت كه با رهنمودهای پیامبرگونه‌اش تو را راهنمایی می‌نماید لبیك گوی، به یاری اسلام و قرآن بشتاب كه امروز اسلام در مقابل تمام كفر است و ما همه در برابر شهیدان، جانبازان،‌ معلولین و مفقودین مسؤولیم و باید این مسؤولیت را به نحو احسن انجام دهیم.

از كسانی كه این وصیت‌نامه را می‌خوانند و یا می‌شنوند می‌خواهم كه به یاد خدا باشید، یاد خدا، آری اگر یاد خدا باشد انسان هرگز تن به سازش و صلح نمی‌دهد. یاد خدا رزمندگان را از هر جهت بیمه می‌كند،‌ یاد خدا انسان را در صورت شكست ظاهری پیروزمند جلوه می‌دهد و در صورت غلبه از عجب و غرور باز می‌دارد. یاد خدا رزمنده جان‌بركف را نوید می‌دهد كه پیروزی از آن خداست. یاد خدا یك انسان ضعیف با سلاح ابتدائی را آنچنان نیرو می‌بخشد كه در برابر تمام ستمگران و جهان استكبار قد برافرازد و با نهیبی بلند در برابر ستمگران تا دندان مسلح،‌ بی‌هیچ پروا و ترس فریاد برآورد كه: جنگ جنگ تا پیروزی. یاد خداست كه هر چند جنگ شدیدتر و شعله‌ورتر شود رزمندگان عزیز را برای نبرد مصمم‌تر و پابرجاتر می‌سازد و هم اوست كه آنان را به پیروزی نهایی خواهد رساند.

از امت حزب الله و همیشه در صحنه می‌خواهم كه پشتیبان ولایت فقیه باشید. و از دستورات امام امت پیروی كنید و محكم و استوار در صراط مستقیم كه همان خط انبیاء و امام است حركت كنید و با خاطر داشته باشید كه ما در حال جنگ با آمریكا و ایادی مزدورش هستیم و باید ایستادگی كنیم كه به امید خداوند پیروز شویم. انشاء الله

آری ما به این آیه شریفه: «وقاتلوهم حتی لا تكون فتنه» عمل و اجرا می‌كنیم و امام عزیزمان در مورد مسئله جنگ سخنان زیادی ایراد فرمودند كه از جمله: «جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم و جنگ را سرلوحه امور خود قرار دهید» بوده است.

و اما ای پدر عزیز و مادر گرامیم: در نبودنم به خود هیچ غم و اندوهی راه ندهید و همیشه صبر پیشه كنید كه خداوند با صابران است. بدانید راهی كه من رفتم، راهی است كه اباعبداللهالحسین‌»ع« با خون سرخ خویش روشن ساخته است. اگر به این راه پی ببرید آرزو می‌كردید كه ای كاش به اندازه رگهای بدنمان فرزند داشتیم و در راه اسلام و قرآن فدا می‌كردیم و خود جانمان را نیز در این راه می‌دادیم. از شما می‌خواهم به خاطر اذیت و آزار و رنجهایی كه در طول این مدت از طرف من متحمل شدید مرا ببخشید.

و از شما برادران می‌خواهم اسلحه بر زمین افتاده‌ام را به دست گیرید و بر سینه فشار دهید و در مقابل ظلم بایستید و هرگز تسلیم غیر خدا نشوید و در آخر از هر كس كه این وصیت‌نامه را می‌خواند و می‌‌شنود می‌خواهم كه مرا حلال كند و به دیگران نیز بگوئید مرا حلال كنند. به امید فتح نهایی و زیارت كربلای حسینی‌»ع«.

خداحافظ

مورخه 19/12/1363

جزایر مجنون شمالی

وصیت‌نامه بنده حقیر حسین بخشی

 

(17)

بسیجی شهید قاسم بخشی

سال 1345 بود كه در منزل مرحوم كربلایی هدایت بخشی فرزندی چشم به جهان گشود كه موجب سرور و شادی اهل خانه شد. مادر برای اینكه محبتش را به كریم اهل بیت(ع) ثابت كند، فرزندش را قاسم نامید تا هر زمان نام او را می برد، یادی از نوجوان شهید امام حسن مجتبی(ع)‌ هم كرده باشد. قاسم دوران كودكی را در روستای فردو پشت سر گذشت و تحصیلات خود را نیز در حد ابتدایی در مدرسه كسایی فردو ادامه داد و بعد از اینكه پدر را از دست داد، خود بار مسئولیت خانواده را به عهده گرفت و به امور كشاورزی پرداخت. او پسری زرنگ و ورزیده بود و پس از اینكه متوجه شد نظام اسلامی از طرف استكبار جهانی مورد هجوم قرار گرفته و برای دفاع از كیان اسلام و جمهوری اسلامی نیرو لازم است، لباس رزم پوشید و عازم جبهه شد. پس از مدتی حضور در جبهه، به رزمنده ای توانا تبدیل شد. در جبهه برای یكی از دوستان تعریف می كند كه شهید حسن عسكریان او را به بهشت دعوت كرده است. عملیات محرم در تاریخ 11/8/61 آغاز می شود و او كه عاشق محرم و كربلای حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) بود، با چهره ای گلگون، در حالی كه سربندی سبز بر پیشانی بسته بود، به دیدار دوستان شهیدش شتافت و در گلزار علی بن جعفر قم به خاك سپرده شد. وصیت‌نامه شهید قاسم بخشی فردویی

بسمه تعالی

با درود به رهبر كبیر انقلاب اسلامی و با درود به رزمندگان اسلام وصیت‌نامه را آغاز می‌كنم.

مادر جان! اگر شهید شدم برای من گریه مكن، مادر جان انشاء الله  در حمله می‌باشم، ناراحت نباش كه من هم مثل حسین‌»ع« شهید می‌شوم، مگر حسین‌»ع« برای چه شهید شد، برای اسلام شهید شد. مادر جان اگر در طول عمرم از من ناراحتی دیدی مرا ببخش، من راه خدا را می‌روم، راهی كه تا ابد آدم بهشتی است و پیش رجائی و بهشتی و باهنر می‌رود، جای ناراحتی نیست مبادا كه تو ناراحت باشی، من شبها كه می‌رفتم بخوابم گریه می‌كردم كه خدایا جبهه را به ما عنایت فرما،‌ آن زمان كه برادرم در جبهه بود من خیلی دلم می‌خواست به جبهه بروم ولی قسمت نبود ولی حالا قسمت شده است. انشاء‌ الله من در جبهه خیلی كار خواهم كرد و كارها را برای خدا خواهم كرد. هدف من الله است، هدف خداست، آن كسانی كه پدرانشان نمی‌گذارند به جبهه بروند خیلی كار اشتباهی می‌كنند. من اگر شهید شدم عكس مرا در تمام قم و فردو پخش كنید.

والسلام

قاسم بخشی

(18)

بسیجی شهید مرتضی بهاءالدینی

مرتضی از نسل حیدرگویان زمان بود كه در سال 1343 چشم به جهان گشود و در شهر تهران دوران تحصیل ابتدایی و راهنمایی را پشت سر گذاشت و همواره پدر را در كارهای نانوایی كمك می كرد. او شاهد ظلم خانواده سلطنتی در شهر تهران بود كه با طوفان انقلاب اسلامی همراه شد، تا اینكه طومار خانواده پهلوی در هم پیچید و بهار آزادی آغاز شد. با آغاز دفاع مقدس عازم جبهه شد و در تاریخ 23/2/61 در عملیات بیت المقدس با  رمز یا علی بن ابی طالب شركت نمود تا خرمشهر را كه مورد تجاوز و تاخت و تاز بعثیون قرار گرفته بود، از لوث وجود نامبارك آنان پاك نماید كه مورد اصابت گلوله بعثیون قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نایل شد ودر گلزار بهشت زهرای تهران در كنار همرزمان دیگرش به خاك سپرده شد.

او در وصیت نامه اش چنین می نویسد:

وصیت‌نامه شهید مرتضی بهاء‌الدینی

بسم رب الشهداء‌ و الصدیقین

«اللهم الرزقنا الشهاده خالصاً فی سبیلك تحت رایه نبیك مع اولیائك»

ای خدای بزرگ و ای قادر متعال و ای رهنمون‌كننده سبحان، ما را به اسلام حقیقی و راستین كه در این زمان امام بزرگمان رهبر كبیرمان خمینی بت‌شكن پرچمدار آن است رهنمون باش. خدایا از تو خواستارم كه اگر شهادت را نصیبم كردی فقط بخاطر رضایت ذات مقدست باشد. بارخدایا شهادت در راه خدا و اسلام را نصیبم كن و مرا در صف شهدای اسلام قرار بده و ما را از بندگان مخلص خودت، مؤمنین به پیامبرت حضرت محمد‌»ص« و از شیعیان ولیت حضرت علی‌»ع« و از مطیعان ولی امرت حضرت مهدی‌»عج« و نایب برحقش خمینی عزیز قرار بده. خدایا از تو می‌خواهم در لحظه‌ای كه مرگ برایم فرا می‌رسد از تمام دوستی‌ها و عشق و محبت‌ها جز دوستی و عشق و محبت به خودت و از تمام وابستگی‌ها جز وابستگی به خودت آزادم سازی و حال ای امام عزیز می‌دانم كه تو نایب امام زمان و فرزند مقدس امام حسین‌»ع« هستی این را هم می‌دانم كه ندای «هل من ناصر ینصرنی» برای اسلام سر دادی و من هم به این ندای آسمانی لبیك گفتم و حاضرم تا آخرین قطره خونم برای احیای اسلام جان‌فشانی كنم. از شما ای امام عزیز می‌خواهم كه در روز قیامت شفیع من باشی و از خدای متعال برای من طلب مغفرت كنی چون ما در گذشته گنهكار و جاهل بودیم و این تو بودی كه روحی تازه از اسلام در كالبد ما دمیدی و حال .

ای پدر و مادر و خواهر و برادرانم و ای تمام دوستان و آشنایانم امیدوارم هر بدی و رنجشی از من مشاهده كردید مرا به بزرگواری و خوبی خودتان ببخشید و من این بنده حقیر و كوچك خدا را حلال كنید و برای آمرزش من دعا كنید و از شما پدر و مادرم خواهش می‌كنم برای من قطره‌ای هم اشك نریزید، ذره‌ای هم آه و ناله نكیند، چون می‌خواهم دشمن شاد نگردد، همگی را به خدای بزرگ می‌سپارم و برایتان آرزوی زندگی آرامی را می‌كنم و از خدای بزرگ می‌خواهم به شما صبر عنایت كند. از شما می‌خواهم كه من را در بهشت زهرا دفن كنید. پولی هم ندارم و به كسی بدهكار یا طلب‌كار نیستم و وسایل درس‌ام رابه كسی كه احتیاج دارد بدهید. یك سال هم برایم روزه و نماز بگیرید یا به كسی بگوئید برایم بخواند.

لا اله الا الله                             محمد رسول الله                                               علی ولی الله

و السلام علیكم و رحمه الله و بركاته

وصیت‌نامه بنده حقیر خدا مرتضی بهاء‌الدینی

در تاریخ 2/1/1361

 

(19)

بسیجی شهید رضا جابری

در دومین ماه فصل خزان سال 1332، در منزلی كوچك در روستای فردو پسری چشم به جهان گشود و فصل خزان این خانه با تولد او به بهاری خوش و خرم تبدیل شد. مادر كه از نسل دلاور مردان روستای فردو بود او را به عشق هشتمین امام شیعیان، حضرت علی بن موسی الرضا(ع)، رضا نامید. رضا دوران طفولیت و ابتدایی را در روستای فردو پشت سر گذاشت و پس از اینكه در كنار پدر، مدتی به امور كشاورزی و دامداری مشغول بود، به تهران مهاجرت كرد و به شغل های شاطری و برق كشی ساختمان روی آورد. سپس با یكی از آشنایانش ازدواج نمود و پس از چندی ازدواج مجدد داشت كه حاصل آن یك دختر و یك پسر بود. او همراه با دایی های شهیدش محمود و محمد رنجبر در انقلاب اسلامی نقش فعالی ایفا كرد و در تظاهرات و راهپیمایی های مردمی علیه شاه خائن شركت مؤثر داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و وزیدن بوی خوش آزادی، رفتند تا مشغول زندگی خویش شوند كه ناگهان دیوانه ای با تحریك آمریكای جهانخوار و همراهی كلیه شیطان صفتان زمان، تنور جنگ را روشن نمود. رضا نیز احساس مسئولیت كرد و برای دفاع از حریم ولایت راهی جبهه شد و پس از مدتی حضور در جبهه، به همراه عده زیادی از رزمندگان روستای فردو در تپه چشمه، در تاریخ 20/9/60 دعوت حق را لبیك گفت و به درجه رفیع شهادت نایل شد و در گلزار شیخان قم به خاك سپرده شد.

نوع مطلب :
برچسب ها : روحانی شهید محمد ایمانی، شهید حسین بخشی، بسیجی شهید قاسم بخشی، بسیجی شهید مرتضی بهاءالدینی، بسیجی شهید رضا جابری،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 6 دی 1397 06:49 ب.ظ
Hello, after reading this awesome piece of
writing i am as well glad to share my knowledge here
with mates.
جمعه 30 آذر 1397 08:08 ب.ظ
Unquestionably imagine that which you stated.
Your favorite reason seemed to be at the internet the simplest thing to remember of.
I say to you, I certainly get annoyed whilst other folks consider worries that they just do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole
thing without having side-effects , other people can take a signal.
Will probably be again to get more. Thanks
جمعه 16 آذر 1397 09:21 ق.ظ

Whoa many of superb data!
buy cialis online cheapest tesco price cialis cialis generic availability buy cialis generic cialis pill online generic cialis soft gels cialis australian price generic cialis at walmart cialis sans ordonnance cialis prezzo al pubblico
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:00 ق.ظ

Nicely put, Many thanks!
cialis online cialis online deutschland cialis mit grapefruitsaft only now cialis 20 mg cialis canada only best offers cialis use where to buy cialis in ontario cialis australia org tadalafil tablets walgreens price for cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:14 ق.ظ

You actually reported that fantastically.
cialis without a doctor's prescription canadian cialis cialis cost cialis from canada cialis daily new zealand online cialis legalidad de comprar cialis comprar cialis navarr cialis 05 click now buy cialis brand
یکشنبه 11 آذر 1397 06:02 ب.ظ

This is nicely expressed! .
chinese cialis 50 mg cialis kaufen precios de cialis generico prezzo di cialis in bulgaria cialis coupons printable buy cialis uk no prescription cialis generico en mexico cialis en 24 hora we like it safe cheap cialis 5 mg cialis coupon printable
جمعه 9 آذر 1397 06:08 ب.ظ

Incredible a good deal of beneficial info.
cialis rezeptfrei rezeptfrei cialis apotheke tadalafil 5mg cost of cialis cvs cialis 20mg prix en pharmacie non 5 mg cialis generici cipla cialis online buy cialis uk no prescription cialis kamagra levitra rezeptfrei cialis apotheke
جمعه 9 آذر 1397 06:22 ق.ظ

Thanks a lot! I appreciate this!
cialis reviews cialis 20 mg cut in half what is cialis we recommend cialis info only here cialis pills venta cialis en espaa prezzo cialis a buon mercato acheter du cialis a geneve cialis generico online cialis professional from usa
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:18 ق.ظ

Whoa tons of terrific material!
40 mg cialis what if i take click now buy cialis brand order generic cialis online cialis super kamagra does cialis cause gout cialis for sale venta de cialis canada buy cialis online cialis lilly tadalafi cialis 5 mg schweiz
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:23 ب.ظ

Very good info, Regards.
purchase once a day cialis cialis dosage recommendations generico cialis mexico preis cialis 20mg schweiz buy original cialis cialis tablets australia cialis 5 mg buying cialis overnight cialis prices in england i recommend cialis generico
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:26 ق.ظ

Thanks. Ample posts.

cialis prezzo in linea basso purchase once a day cialis cialis without a doctor's prescription enter site 20 mg cialis cost order cialis from india cialis patent expiration cialis super kamagra cialis alternative 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 200 dollar savings card
دوشنبه 9 مهر 1397 01:02 ق.ظ

Amazing quite a lot of excellent info!
cialis coupons printable free cialis ou trouver cialis sur le net generic cialis levitra cialis para que sirve generic cialis at the pharmacy cialis 5mg can i take cialis and ecstasy viagra vs cialis cialis tablets australia
یکشنبه 1 مهر 1397 04:36 ق.ظ

Information clearly taken!!
online pharmacies trusted pharmacy canada scam buy vistagra usa drugs for sale in canada online pharmacies drugstore online canada drugs for sale in uk canadianpharmacy pharmacy canada online prescriptions most reliable canadian pharmacies
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:25 ق.ظ

Very well spoken without a doubt. !
wow cialis 20 generic cialis in vietnam calis cialis canada cialis 5 mg funziona prices on cialis 10 mg cialis pills boards cialis sale online order a sample of cialis cialis kaufen wo
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:22 ب.ظ

Perfectly expressed truly! .
click here take cialis cialis sale online cialis cuantos mg hay cialis prezzo al pubblico cialis 5 mg para diabeticos cialis online deutschland cialis price thailand cialis coupons dosagem ideal cialis american pharmacy cialis
سه شنبه 13 شهریور 1397 12:09 ب.ظ

Whoa loads of fantastic tips!
can you buy viagra at walmart sildenafil without prescription uk get viagra prescription online where can i get viagra online price of viagra buy generic viagra usa how to buy viagra online uk how to find viagra buy viagra online paypal buy viagra online next day delivery uk
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:00 ق.ظ

Very good stuff. With thanks.
cialis et insomni ou acheter du cialis pas cher where cheapest cialis side effects for cialis cialis daily dose generic click here cialis daily uk cialis 5 mg chinese cialis 50 mg cialis usa cost cialis pills in singapore
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:24 ب.ظ

You actually explained it really well!
buy cheap cialis in uk cialis name brand cheap cialis price in bangalore acheter cialis meilleur pri cialis usa cost cialis generika in deutschland kaufen cialis generico if a woman takes a mans cialis cialis efficacit chinese cialis 50 mg
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:27 ق.ظ

Many thanks, Plenty of postings!

cost of cialis cvs cialis in sconto viagra vs cialis free generic cialis only here cialis pills online cialis cialis uk next day free generic cialis canadian discount cialis price cialis per pill
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:11 ق.ظ

Thanks a lot, I appreciate this.
cialis online napol cialis herbs precios cialis peru tadalafil 20mg tadalafil 20 mg we use it cialis online store fast cialis online opinioni cialis generico how to purchase cialis on line recommended site cialis kanada
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 03:20 ق.ظ

Cheers. Great information!
cheapest place to buy viagra buy viagra without a prescription where do you buy viagra where to buy cheap viagra generic viagra order purchase viagra online cheap viagra online buy viagra online germany buy viagra brand buy viagra locally
شنبه 4 فروردین 1397 01:32 ب.ظ

You said it perfectly.!
preis cialis 20mg schweiz click here cialis daily uk cialis generisches kanada order cialis from india cialis for sale south africa where cheapest cialis callus cialis 100mg suppliers cialis tablets for sale cialis bula
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:08 ق.ظ
Hi to all, how is the whole thing, I think every one is
getting more from this web page, and your views are good designed for new visitors.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 04:26 ب.ظ
What i don't realize is in truth how you are
not actually a lot more well-appreciated than you may be now.
You're so intelligent. You realize therefore considerably when it comes to this matter,
made me personally imagine it from numerous varied angles.
Its like women and men don't seem to be interested until
it's something to accomplish with Girl gaga!

Your own stuffs excellent. All the time care for it up!
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:54 ب.ظ
Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave
it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is totally
off topic but I had to tell someone!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:46 ق.ظ
I think the admin of this web page is in fact
working hard in support of his web site, because here every
stuff is quality based information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : غلامرضا شب خیز
نظرسنجی
نظر شما در رابطه با وبلاگ ما چیست؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :